پرش به محتوای اصلی

موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان

مساحت استان  72631 کیلومتر مربع بوده و 8 درصد مساحت کشور را داراست. و در بین استانهای کشور رتبه 8 را دارا می باشد.

استان هرمزگان جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان و در منتهی الیه کریدر شمالی و جنوبی کشور  و مساحتی حدود 72631 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استانهای فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آنرا آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول 900 کیلومتر در برگرفته است.

استان هرمزگان با توجه به جایگاه استراتژیک خود و قرار گرفتن در کنار تنگه هرمز به عنوان یکی از حساس ترین و حیاتی ترین گذرگاههای کشور، همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هم چنین برخورداری از 14 جزیره بزرگ و کوچک با پراکنش سیاسی و امنیتی و نقش مهم و برجسته آنها بر خلیج فارس به خصوص تنگه استراتژیک هرمز بر اهمیت استان می افزاید.

-         درصد تولیدات در استان :

1.     1/35 درصد لیموترش کشور

2.     5/65 درصد انبه کشور

3.     5/8 درصد مرکبات کشور

4.     5/13 درصد خرما کشور

5.     9/11 درصد پیاز کشور

6.     2/7 درصد گوجه کشور

7.     6 درصد خیارسبز کشور

8.     22 درصد فولاد کشور

9.     45 درصد آلومینیوم کشور

10. 5/36 درصد آبزیان دریایی کشور

                11. 5/24 درصد پرورش میگو کشور

 جغرافیای طبیعی استان

این استان جنوبی با استانهای کرمان ، سیستان و بلوچستان ، فارس و بوشهر همسایه می باشد. از جنوب نیز با خلیج فارس در غرب و دریای عمان در شرق ارتباط دارد . آب و هوای این استان تحت تاثیر آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی قرار گرفته و گرم و خشک و در نقاط ساحلی بسیار مرطوب است . رطوبت نسبی آن بین 19 تا 100 درصد بوده و دمای هوادر تابستان از 52 درجه تجاوز می کند. در سردترین شبهای سال دمای هوا از 10 درجه سانتیگراد پایین تر نمی آید .

بخش عمده ای از مساحت این استان را کوههای بلند مانند کوه هماگ با ارتفاع 3267 متر ، کوه شب با ارتفاع 2681 متر و کوه گنو با ارتفاع 2347 متر پوشانده اند.

در این استان رودخانه های متعدد و پرآبی وجود ندارد . تنها رودخانه های فعال رودهای میناب و مهران هستند که اولی آب سد میناب را تامین می کند و دومی پس از اینکه بخش عظیمی از آن براثر گرمای زیاد تبخیر شد به خلیج فارس می ریزد..

تنگه استراتژیک هرمز در این استان قراردارد. این تنگه بین المللی بین دوکشور ایران و عمان قراردارد که در ایران به دماغه الکوه ودر عمان به دماغه دبه ختم می شود.

استان هرمزگان در سال 1346 با نام فرمانداری کل بنادر و جزایر خلیج فارس ودریای عمان شروع بکار کرد واز سال 1355 با نام استان هرمزگان به فعالیت خود ادامه داد. این استان به مرکزیت بندرعباس ، دارای شهرستانهای میناب ، بندرلنگه ، بستک ، جاسک ، حاجی آباد ، بندرخمیر ، پارسیان ، سیریک ، سندرک ، رودان ، ابوموسی ، کیش و قشم می باشد.

69/99 درصد مردم استان مسلمان و مابقی زرتشتی و مسیحی می باشند. لهجه محلی که در سطح استان متداول است ترکیبی از کلمات فارسی ، عربی ، هندی و پرتغالی است که بدلیل حضور پرتغالیها و انگلیسها در دوره صفویه در این استان و جزایر آن بوده است .

پوشش زنان این استان بسیار خاص است و از یک لباس تیره رنگ و روبند چرمی و شلوار محلی زری دوزی شده تشکیل می شود.در تمامی شهرهای استان هرمزگان زنان و دخترانی را می بینید که نقاب بر چهره دارند . این نقاب در زبان محلی برکه ( با ضم ب و کسر کاف ) نامیده می شود و برای مستور ماندن روی زنان و دختران از بیگانه و همچنین برای حفاظت صورت آنان از تابش نور خورشید است .

صنایع دستی استان بیشتر شامل گلابتون دوزی است که زنان و دختران جهت استفاده در شلوار و پیراهن از آن استفاده می کنند. همچنین وسایلی که از شاخ و برگ و الیاف درخت خرما مانند سبد مخصوص حمل خرما و حصیر درست می شود.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و جنگ تحمیلی بدلیل استراتژیک بودن این استان در شمال خلیج فارس و استعداد منطقه ای آن در جهت صنعتی شدن ، مراکز صنعتی مهمی مثل مجتمع آلومینیوم المهدی (عج ) ، پالایشگاه نفت بندرعباس ، پالایشگاه گاز سرخون ، نیروگاه سیکل ترکیبی خلیج فارس ، مجتمع کشتی سازی صدرا در این استان آغاز به کار نمود.

با توجه به وضعیت آب و هوایی استان تنها در فصول سرد سال می توان به گردش و سیاحت در آن پرداخت . جزیره های متعددی مانند قشم ، کیش و هرمز از جاذبه های گردشگری استان هستند .

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس با 1628 کیلومتر مربع وسعت دارای جاذبه های توریستی متعددی می باشد . وجود جنگلهای حرا در شمال جزیره و در نزدیکی بندرلافت از زیبا ترین مناظر طبیعی استان است . این جنگلها در فصل زمستان زیستگاه پرنده های مهاجری می باشد که از سواحل سرد دریای اژه و مرمره در ترکیه می آیند . غارهای نمکی در شهر تاریخی خربس ، ساحل تخمگذاری لاک پشت ها ، جزایر ناز و دلفینهای جزیره هنگام جاذبه های طبیعی دیگر آن هستند . همچنین این جزیره با داشتن مراکز خرید بزرگ و مجهز می تواند بیشترین اوقات مسافران به این جزیره را پر کند. وجود فرودگاه بین المللی دیرستان و ساحل بندر پل ( 50 کیلومتری غرب بندرعباس ) سفر به این جزیره را از طریق هوایی و ماشین میسر کرده است .

جزیره کیش که به مروارید خلیج فارس مشهور است با داشتن ساحلی مرجانی و ماهیهای رنگارنگ و تفریحات دریایی متنوع به همراه مراکز خرید شیک و مدرن زمستانی زیبا و دلفریب را به مسافران هدیه می کند. به این جزیره می توان با هواپیما و کشتی و همچنین ماشین از طریق بندر چارک ( 230 کیلومتری غرب بندرعباس ) سفر کرد.

منطقه طبیعی و حفاظت شده گنو در شمال شهر بندرعباس به همراه آبگرم گنو که دارای استخرهای مجهز و امکانات اقامتی مناسب می باشد از نقاط دیدنی این استان هستند.

از آثار تاریخی این استان می توان به عمارت کلاه فرنگی از دوران صفویه ، مسجد و حمام گله داری ، آستان مقدس امامزاده سید مظفر (ع) در بندرعباس ، قلعه لشتقان از دوران هخامنشیان در بندرلنگه ، بقایای قلعه پرتغالیها در جزیره هرمز و بقایای قلعه هزاره در میناب اشاره کرد .