پرش به محتوای اصلی

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

آرم تنظیم


 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 اداره کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جنوب شرق

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور حضور موثر در سطح کشور و انجام وظایف حاکمیتی و نظارتی ، نظارت دقیق و به موقع بر اپراتورها و اعمال مقررات، کنترل فضای فرکانسی، اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس و همچنین نظارت بر حسن اجرای ضوابط و مقررات در بخش های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده اند. در ساختار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، هفت اداره کل منطقه ای به منظور پوشش سطح کشور در نظر گرفته شده است .

منطقه جنوب شرق شامل سه استان هرمزگان، کرمان و سیستان وبلوچستان بوده و دفتر اصلی اداره کل منطقه در شهرستان بندرعباس قرار دارد.

وظایف و اختیارات سازمان

صدور پروانه فعالیت و بهره‌برداری برای ارائه هرگونه خدمات مخابراتی و پستی .

اعمال استانداردها، ضوابط و نظام‌های کنترل کیفی و تایید نمونه تجهیزات (type approval) در ارائه خدمات و توسعه و بهره‌برداری از شبکه‌های مخابراتی، پستی و فناوری اطلاعات در کشور .

تدوین و ارائه پیشنهاد در خصوص تعیین فعالیت‌ها و بهره‌برداری‌های غیز مجاز پستی و مخابراتی، تعیین جریمه در هر مورد و اعلام اعمال آن در چارچوب قوانین و مقررات پس از طی مراحل قانونی .

تدوین و تنظیم مقررات، آیین‌نامه‌ها، جدول‌های تعرفه و نرخ‌های کلیه خدمات در بخش‌های مختلف ارتباطات وفناوری اطلاعات، تعیین کف یا سقف آن‌ها به منظور حصول طمینان از رقابت سالم و تداوم ارائه خدمات و رشد کیفی آن‌ها برای تصویب توسط کمیسیون در چارچوب قوانین و مقررات .

وصول مبالغ حق‌الامتیاز صدور پروانه، هزینه استفاده از فرکانس، هزینه جبران خسارت و سایر وجوهی که طبق قوانین و مقررات مربوط به تصویب می‌رسد و واریز آن به حساب‌های خزانه .

نظارت بر عملکرد دارندگان پروانه‌ها در چارچوب‌ مفاد پروانه‌های صادر شده و رسیدگی به تخلفات و ملزم نمودن آنان به انجام تعهدات و وظایف از طریق اخطاریه یا لغو موقت یا دایم امتیازها و پروانه‌های بهره‌برداری. 

- تدوین و پیشنهاد دستورالعمل‌ها و ضوابط به اتصال متقابل شبکه‌های مخابراتی و رایانه‌ای از نظر امنیت، ایمنی اتصالات و تعرفه‌های آن‌ها به کمیسیون و نظارت بر اعمال آن‌ها .

تدوین و پیشنهاد دستورالعمل‌ها به کمیسیون تنظیم مقررات و اعمال مصوبات در موارد زیر :

الف- چارچوب توافق‌نامه‌های درجه‌ و سطح خدمات به منظور شفاف‌سازی کیفیت خدمات در مقابل هزینه آن، در شبکه‌های پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات .

ب- نام‌گذاری دامنه‌ها (Domsim Names) ، تعیین شماره‌ها و کدها در شبکه‌های پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات .

ج- حمایت از حقوق استفاده کنندگان خدمات پستی و مخابراتی و نظارت مستمر بر اعمال صحیح آن‌ها .

د- تدوین و پیشنهاد دستورالعمل‌های لازم به منظور تنظیم روابط ارائه کنندگان خدمات پستی، مخابراتی .

ه- پیشنهادات اصلاح قوانین پستی، مخابراتی و ارتباطی .

-کلیه وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مندرج در قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیر حرفه‌ای – مصوب 1345- و اصلاحات بعدی آن و کلیه تعهدات بین‌المللی مرتبط که جمهوری اسلامی ایران بر اساس قنون ملزم به رعایت آن‌ها می‌باشد .

-انجام امور حقیقاتی و ارائه آموزش‌های تخصصی مرتبط و اطلاع‌رسانی عمومی در زمینه ارتباطات مجاز رادیویی با استفاده از توان مدی‌های بخش‌های دولتی و غیر دولتی .

-حمایت از صاحبان صنایع، انجمن‌ها و اتحادیه‌های ارائه کنندگان خدمات مخابراتی و ارتباطی و هدایت، راهبری آن در جهت کاهش امور اجرایی سازمان .

-تنظیم فضای فرکانسی کشور و نظارت مستمر بر آن مدیریت آزادسازی و خصوصی‌سازی بخش‌های پست و مخابرات.

آدرس سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی: www.cra.ir